Ustronie Morskie

Ustronie Morskie (woj. zachodniopomorskie) to malownicza miejscowość wypoczynkowa zlokalizowana w powiecie kołobrzeskim nad morzem Bałtyckim. Jest to wieś gminna położona między Kołobrzegiem (odległym o 12 km) a Koszalinem (około 30km). Miejscowość znajduje się nad Zatoką Pomorską, na zachodzie Wybrzeża Słowińskiego, a liczba zamieszkującej ją ludności wynosi około 2500. Do Ustronia dojedziemy drogą krajową nr 11 lub koleją (linią Koszalin-Kołobrzeg). Panuje tu typowo morski klimat z orzeźwiającą bryzą znad Bałtyku, a powietrze nasycone jest dobroczynnym jodem. Warunki sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego, dlatego Ustronie jest częstym celem podróży seniorów. Zwłaszcza latem pogoda jest tu sprzyjająca. Korzystając z uroków nagrzanych piaszczystych plaż, możemy jednocześnie rozkoszować się wilgotnym powiewem znad morza. Letnisko leży częściowo na wybrzeżu klifowym o wysokości około 5 m. Jest to jedna z ulubionych miejscowości wypoczynkowych seniorów. Poza sezonem letnim miejscowość pustoszeje i wiele miejsc jest zamykanych do następnego lata. Jednak również jesienią i zimą seniorzy będący amatorami szumu fal i nadmorskiego jodu znajdą dla siebie kwaterę. 

Mimo, iż w większości źródeł historycznych dzieje Ustronia opisywane są od XIX w., to jako osada pod nazwą Hennenkenhaghen wspominana była już w zapiskach z 1338 r. Wieś powstała w wyniku wyrębu lasu, który niegdyś porastał te tereny i zamieszkiwana była głównie przez niemieckich kolonistów. Nazwa osady ewoluowała przez Hannckenehagen do Henkenhagen, by po II wojnie światowej zostać zastąpiona przez swojsko brzmiące Ustronie Nadmorskie. Osada od zawsze była związana z rybołówstwem i rolnictwem. Kiedy Kołobrzeg w 1872 r. przestał być twierdzą i otworzył się na turystykę – Ustronie poszło w ślad za nim. W XIX w. zaczęli pojawiać się pierwsi goście. Okoliczni chłopi wynajmowali im pokoje w swoich domostwach i karmili ich – można to uznać za początki agroturystyki. Pojawienie się dworca kolejowego znacznie przyczyniło się do rozwoju turystyki. Zaczęli się pojawiać goście z Niemiec oraz Polski, powstawały pierwsze kwatery dla wczasowiczów. 

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Plaża w Ustroniu Morskim nie jest zbyt szeroka, lecz bardzo długa – ciągnie się przez około 10km. Należy do najczystszych i najpiękniejszych w Polsce, systematycznie nagradzana jest Błękitną Flagą. Warto wspomnieć, że kryteria przyznawania tego wyróżnienia są dość surowe, sprawdzana jest oczywiście jakość wody, dostępność udogodnień dla osób niepełnosprawnych, obecność na plaży koszy na śmieci. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa ekipa ratownicza, która systematycznie zajmuje wysokie miejsca w corocznych mistrzostwach Polski ratowników WOPR. Do dyspozycji spacerowiczów są dwa mola, oba o długości około 100m. Jedno z nich znajduje się tuż przy przystani rybackiej i prowadzi do niego ulica Rybacka. Drugie molo znajduje się na granicy Ustronia i sąsiedniej miejscowości Sianożęty. Spacerując deptakiem wzdłuż klifu,seniorzy mogą podziwiać różnorodność nadmorskiego krajobrazu. Turyści łaknący mocnych wrażeń wybierają raczej plaże Kołobrzegu lub Mielna, co sprawia, że ustrońska plaża jest doskonałym wyborem dla seniorów ceniących sobie ciszę i spokój.

Atrakcją dla turystów jest przystań rybacka oraz znajdujące się w pobliżu różnokolorowe kutry rybackie. W Ustroniu mamy okazję przyjrzeć się z bliska ginącemu już w Polsce zawodowi rybaka. Codziennie o poranku kutry spuszczane są na morze, a wieczorem wciągane za pomocą specjalnej wyciągarki linowej na plażę, co stanowi ciekawe widowisko. Świeżo złowione w Bałtyku ryby można zjeść tu lub w innych lokalnych smażalniach i restauracjach, w których często można spotkać zorganizowane grupy seniorów.

Przez wiele lat w Ustroniu nie było kościoła katolickiego. Neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego wybudowany został w 1885 r., a w latach 1983-1986 –przebudowany i rozbudowany. Ołtarz i sklepienie kościoła są drewniane, starsza część świątyni odróżnia się od dobudowanej barwą cegieł. To dobre miejsce do chwili zadumy i odpoczynku dla zmęczonego upałem seniora.

Jeden z najstarszych chrześcijańskich budynków sakralnych na Pomorzu możemy natomiast podziwiać w oddalonym od Ustronia o 9 km Rusowie. Jest to ponad 600-letni Kościół Matki Bożej Różańcowej, przynależy on do parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Ustroniu. Budynek zbudowany jest na prostokącie, posiada jedną nawę połączoną z prezbiterium. Ołtarz jest tradycyjnie zwrócony w kierunku Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Mury wzniesiono z cegły i kamieni polnych, są częściowo otynkowane. Masywna wieża posiada wiele otworów okiennych, co oznacza, że pełniła niegdyś funkcję obronną. Na wieży wisi dzwon z XVI w.. Okna w kształcie ostrosłupów wpuszczają do wnętrza świątyni wiele światła. Do kościoła można wejść podczas mszy, ale seniorzy zainteresowani zwiedzaniem w innych godzinachmogą poprosić o udostępnienie klucza w gospodarstwie nr 13.

Nie wszyscy wiedzą, że słynny dąb Bartek rosnący na terenie leśnictwa Bartków w województwie świętokrzyskim jeszcze do niedawna nie był najstarszym rosnącym dębem w Polsce. Znajdujący się w Bagiczu (4 km od Ustronia) ponad 800-letni dąb Bolesław niestety uległ zniszczeniu podczas wichury w 2016 r. Powalone drzewo nie zostało jednak usunięte i nadal można podziwiać tego kolosa. Dąb na swoim chrzcie w 2000 r.otrzymał imię na cześć Bolesława Chrobrego, jego obwód wynosił prawie 7 metrów, a wysokość aż 30m. Prawie 2 km dalej znajduje się kolejny pomnik przyrody, dąb o imieniu Warcisław. Imię tego drzewa jest upamiętnieniem księcia Warcisława III, który w 1255 r. doprowadził do przyznania Kołobrzegowi praw miejskich. To drzewo ma około 650 lat i jest piątym co do wieku najstarszym dębem szypułkowym w kraju, a jego imponujące wymiary to 720 cm w obwodzie i 37m wysokości. Okolica, w której znajdują się dęby, jest doskonałym miejscem na piknik dla seniorów i szukających spokoju rodzin z dziećmi.

Żądni przygód seniorzy i wielbiciele westernów z pewnością będą zachwyceni wizytą w Western Parku. Ten edukacyjny park rozrywki mieści się przy ulicy Kolejowej108, pracownicy noszą kowbojskie i indiańskie stroje, a budynki wyglądają jak scenografia z filmu o Dzikim Zachodzie. Zobaczymy tu, jak wyglądały indiańskie tipi, poobcujemy ze zwierzętami, postrzelamy do celu, przejedziemy się quadem lub obejrzymy popisy kaskadera podczas jazdy konnej. Polecamy seniorom odwiedzić to miejsce razem z wnukami – uśmiech na buziach dzieci gwarantowany!

Kolejnym miejscem o walorach edukacyjnych jest Skansen Chleba znajdujący się przy ulicy Kołobrzeskiej 9. W stylizowanym na XIX-wieczny budynku możemy zobaczyć 120-letni piec chlebowy, mało tego, możemy spróbować wypiekanego w nim według starych receptur chleba na zakwasie z różnych mąk. Oprócz pieca w skansenie można obejrzeć szereg urządzeń i przedmiotów związanych z wypiekiem chleba, m.in. żarna, w których można samodzielnie zemleć garść ziarna, krajalnice, maselnice oraz dochówki. Skansen umożliwia zorganizowanym grupom uczestnictwo w warsztatach, które poprzedzone są prelekcją i zwieńczone konsumpcją własnoręcznie wykonanych wypieków. Skansen połączony jest z domem weselnym oraz restauracją, gdzie głodny senior z pewnością wybierze dla siebie coś z bogatego menu.

W sezonie w Ustroniu Morskim działa kino 7D – jedno z ośmiu sieciowych kin tego typu na wybrzeżu. Oprócz efektu 3D (na seans dostajemy specjalne okulary) widz odbiera film także innymi zmysłami – zmienia się temperatura, czujemy powiew powietrza, pozycja foteli ulega zmianie, odczuwamy wibracje, a nawet dotyk. Również nagłośnienie w kinie jest przestrzenne. Senior-kinomam pragnący wielowymiarowego odbioru na pewno będzie zadowolony z seansu w technologii 7D.

W miejscowości Bagicz, znanej przede wszystkim z pomnikowych dębów, znajduje się niewielkie lotnisko. Leży ono na granicy miasta Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie. Powstało ono w 1935 r. i było początkowo używane przez Luftwaffe, a następnie przez Armię Czerwoną. Z Ustronia do lotniska w Bagiczu dotrzemy w 10 minut autem, pokonując dystans niespełna 7,5km. Od 2012 r. lotnisko zmieniło status z wojskowego na cywilny i działa sezonowo. Podczas lotu widokowego seniorzy mogą podziwiać niezwykłej urody linię brzegową Bałtyku i zalesione tereny nadmorskiego pasa. Taki lot z pewnością będzie dla każdego seniora źródłem niezapomnianych wrażeń, o ile tylko odważy się na taką atrakcję.

Senior pragnący nauczyć się gry w golfa lub po prostu potrenować na profesjonalnym polu golfowym powinien odwiedzić Golf Driving Range w Rusowie, 8 km od Ustronia. Pole ma 9 dołków, jest częścią kompleksu agroturystycznego Alte Farm – można tu też wynająć apartament. Golf uchodzi za sport elitarny, ale tak naprawdę jest dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji. W ośrodku można skorzystać z pomocy instruktora, a także wypożyczyć sprzęt do gry. Odbywają się tu zawody profesjonalnych golfistów oraz amatorów.

Dla aktywnych

Doskonałe warunki dla aktywności seniora stwarza Centrum Rekreacyjno-Sportowe Helios oddalone od promenady o zaleeńdwie 1,5 km – około 17 minut spacerem. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji ma dla mieszkańców gminy oraz dla turystów szereg atrakcji. Przy sprzyjającej pogodzie możemy skorzystać z kąpieliska odkrytego, które ma wymiary 25 x 24 m, jest też nieco mniejszy (25 x 12,5 m) kryty basen pływacki, a także basen rekreacyjno-szkoleniowy o wymiarach 13,7 x 12,5m. Centrum oferuje także sauny – suchą i parową, korty tenisowe, kręgielnię oraz boisko do piłki plażowej. W strefie aquaparku znajduje się 45-metrowa zjeżdżalnia w postaci krytej rury oraz jacuzzi. Basen zewnętrzny posiada dwie zjeżdżalnie i trawiastą plażę do opalania. Seniorom z legitymacją emeryta lub rencisty oraz osobom niepełnosprawnym przysługuje zniżka na bilety. Po wysiłku fizycznym można zamówić coś do zjedzenia w punkcie gastronomicznym na terenie ośrodka.

Ustronie Morskie jest idealnym miejscem dla seniorów lubiących jazdę rowerem oraz piesze wędrówki. Krzyżuje się tu kilka szlaków pieszych i rowerowych. Z Ustronia szlakiem pieszym E-9 możemy przejść 8km do Gąsek lub ruszyć w przeciwnym kierunku, docierając do Kołobrzegu – trasa ma długość 11km. Aktywny senior może pokusić się o przejście 23 km zielonym szlakiem pieszym, zataczając pętlę przez Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd i Wieniotowo, by powrócić do Ustronia. Przez miejscowość przebiega znana Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10, którą można przejechać wzdłuż całe polskie wybrzeże. Na niebiesko oznakowano 23-kilometrową trasę z Ustronia do Lasu Kołobrzeskiego, którą pedałując można podziwiać m.in. zabytkowe dęby. Ciekawostką jest, że okoliczne ścieżki rowerowe są lub będą włączone do w dalszym ciągu jeszcze projektowanej trasy EuroVelo, która ma docelowo okrążać basen Morza Bałtyckiego. Jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla rowerzystów, ale i dla miejscowych przedsiębiorców – takie wyzwanie pociągnie za sobą rozbudowę sieci noclegowej i gastronomicznej, co niewątpliwie zwiększy atrakcyjność polskiego wybrzeża, nie tylko dla seniorów.

Oferty dla seniora

WIELKANOC

USTRONIE MORSKIE – ALKA SUN RESORT

• od 1330 zł / os.
• WIELKANOC
• 5 – 14 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• Uroczyste Śniadanie Wielkanocne
• program rekreacyjny / animacyjny

Turnus rehabilitacyjny:
• 27 zabiegów / turnus
• 2 wejścia do Aquaparku
• 1 seans w saunie ziołowej
• gimnastyki zbiorowe i ogólno-usprawniające

SPRAWDŹ OFERTĘ »
TURNUSY REHABILITACYJNE

USTRONIE MORSKIE – ALKA SUN RESORT

• od 2860 zł / os.
• marzec – grudzień
• 14 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• 27 zabiegów / turnus
• 2 wejścia do Aquaparku
• 1 seans w saunie ziołowej
• gimnastyki zbiorowe i ogólno-usprawniające
• program rekreacyjny / animacyjny

SPRAWDŹ OFERTĘ »
TURNUSY REHABILITACYJNE

USTRONIE MORSKIE – ORW ZAGŁĘBIE

• od 2370 zł / os.
• styczeń – grudzień
• 14 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• 30 – 40 zabiegów / turnus
• 10 wejść do Aquaparku
• gimnastyki zbiorowe i ogólnorozwojowe
• program rekreacyjny / animacyjny
• możliwość dofinansowania PFRON

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny