Fala uderzeniowa to fala akustyczna, gwałtownego wzrostu ciśnienia. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do wyleczenia przewlekłego bólu. Przyspiesza zdrowienie poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz metabolizmu. Przywraca sprawność ruchową, powoduje wzrost i regenerację naczyń krwionośnych. Okazuje się, że w wielu przypadkach fala uderzeniowa jest skuteczniejsza od operacji chirurgicznej np. w przypadku łokcia tenisisty i golfisty, ostrogi piętowej, zespołu bolesnego barku czy kolana skoczka.
Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.
Do wykonania zabiegu falą uderzeniową używa się specjalnych aparatów, które wytwarzają falę uderzeniową. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy na bolesny obszar, fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Długość trwania pojedynczego zabiegu szacuje się na 5-10 minut. Zwykle wykonuje się od 3 do 5 zabiegów, z częstotliwością co 4- 7 dni. W zależności od jednostki chorobowej stosuje się różne rodzaje fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal.
Należy zachować dużą ostrożność w przypadku stosowania zabiegu u osób po zawałach serca. Najpierw trzeba to skonsultować z lekarzem.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!