Kąpiel perełkowa (tlenowa)

O zabiegu

Kąpiele perełkowe (dział hydroterapii) należą do najprzyjemniejszych i najlepiej tolerowanych zabiegów hydroterapeutycznych. Są bezinwazyjne i nie wymagają zaangażowania ze strony pacjenta ani specjalnych przygotowań, dlatego polecane są osobom w każdym wieku i bez względu na kondycję fizyczną. Specjalne dysze umieszczone w macie bądź bezpośrednio w wannie wtłaczają do wody powietrze pod ciśnieniem ok. 2-4 atmosfer. Jak sugeruje nazwa zabiegu, podczas kąpieli wytwarzają się „perełki” – czyli pęcherzyki powietrza, które delikatnie masują ciało. Mikromasaż stymuluje zakończenia nerwowe w skórze człowieka, które odpowiadają za pracę organów wewnętrznych. Zabieg jest bardzo popularny– większość sanatoriów, uzdrowisk, ośrodków SPA i gabinetów odnowy biologicznej ma go w swojej ofercie. Do zabiegu używa się zwykłej wody gospodarczej (czyli z kranu) lub wód leczniczych. Aby kąpiele przyniosły zamierzony efekt, powtarza się je w seriach, najczęściej codziennie lub co dwa dni.

Kąpiel tlenowa ma działanie uspokajające, tonizujące i pozytywnie wpływa na krążenie oraz metabolizm, zapobiega powstawaniu żylaków, wspiera odporność. Skóra po zabiegu jest doskonale nawilżona i ujędrniona, a dodatkowym atutem takiej kąpieli jest głęboki relaks w czasie jej trwania. Dodatek leczniczych ziół lub olejków wzmaga uspokajające działanie kąpieli.

Jak się przygotować do zabiegu?

Kąpiele tlenowe nie wymagają skomplikowanych przygotowań. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie umyć ciało i usunąć wszelkie kremy i balsamy z powierzchni skóry. Do wanny wchodzimy w stroju kąpielowym lub w kąpielówkach. Włosy należy spiąć wysoko lub założyć czepek. Przydadzą się także klapki oraz ręcznik. Podczas zabiegu nie wolno korzystać z urządzeń elektrycznych. Zalecane jest zdjęcie biżuterii.

Na czym polega zabieg?

Ten relaksujący zabieg odbywa się w specjalistycznej wannie, na dnie i po bokach której zainstalowane są dysze z dużą ilością otworów o bardzo małej średnicy. Przez te otwory do wody wtłaczane jest powietrze pod dużym ciśnieniem, w wyniku czego woda silnie się napowietrza, tworząc charakterystyczne perełki. Do wanny wchodzi się po schodkach zabezpieczonych poręczą lub po podeście. Na rynku dostępne są różne modele wanien do tego typu zabiegów, niektóre mają na dnie specjalne maty z dyszami oraz możliwość regulacji ciśnienia czy wielkości bąbelków. Maty antypoślizgowe stosowane w wannach chronią pacjenta przed upadkiem. W gabinecie jest możliwość skorzystania z prysznica. Woda ma temperaturę zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała czyli ok. 36-37 st. C. Zabieg kąpieli tlenowej daje jeszcze lepsze efekty w połączeniu z aromaterapią (do wody dodawane są olejki eteryczne lub wyciągi z ziół) i koloroterapią (woda w wannie jest podświetlana na różne kolory).

Niektóre uzdrowiska oferują również kąpiele tlenowe z dodatkami borowinowymi. Kąpiel trwa ok. 15-30 minut i zwykle zaleca się serię 10-15 zabiegów codziennie lub co drugi dzień. Po wejściu do wanny pacjent ma czas na wygodne ułożenie się w niej, następnie terapeuta uruchamia odpowiedni program. Po zakończeniu masażu bąbelkami powietrza pacjent powinien pozostać przez chwilę w pozycji leżącej, a następnie powoli, bez gwałtownych ruchów wstać i opuścić wannę. Pośpiech nie jest wskazany – nagłe wynurzenie po długotrwałym przebywaniu w wodzie może spowodować zawroty głowy. Nie ma przeciwwskazań do korzystania tego samego dnia z innych zabiegów fizjoterapeutycznych, wyjątek stanowi krioterapia, której nie zaleca się łączyć z kąpielą tlenową.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!