Kąpiel radoczynna (radonowa)

O zabiegu

Kąpiel radonowa (dział balneoterapii) to zabieg z użyciem wody mineralnej zawierającej produkt rozpadu radu czyli radon. Jest to pierwiastek promieniotwórczy, jednak nie musimy się obawiać takiej kąpieli. Zabieg jest w pełni bezpieczny, gdyż radon używany do kąpieli ma niskie stężenie. Kąpiel radoczynna nie powoduje kumulowania się tego pierwiastka w organizmie, toteż nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Radon w kąpieli jest wykorzystywany na ogół w uzdrowiskach i miejscach z bliskim dostępem do jego źródeł.

Kąpiel radoczynna to zabieg wykorzystujący promieniowanie jonizujące, które ma zdolność łatwego przenikania przez skórę i błony śluzowe, co skutkuje silnym rozszerzeniem naczyń krwionośnych i lepszym dotlenieniem narządów w całym ciele. Kąpiel radonowa intensyfikuje procesy biologiczne zachodzące w ludzkim organizmie, pobudza produkcję hormonów przysadki, które z kolei działają na tarczycę, narządy płciowe i nadnercza. Kąpiele radoczynne mają intensywne i bardzo szybkie działanie prozdrowotne m.in. działają przeciwbólowo, pobudzają mikrokrążenie, zwiększają wydalanie z organizmu kwasu moczowego, pobudzają enzymatyczną naprawę DNA, stymulują aktywność gonad (jajników, jąder), wzmacniają układ odpornościowy (nawet niewielka dawka promieniowania jonizującego zwalcza bakterie chorobotwórcze), wspomagają leczenie chorób skóry i niwelują nieprzyjemne objawy schorzeń dermatologicznych m.in. świąd.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed przystąpieniem do kąpieli w wodzie radonowej najlepiej zdjąć biżuterię. Pacjent powinien się wykąpać, usunąć makijaż i nie nakładać na powierzchnię skóry kremów, maści czy balsamów. Na zabieg warto zabrać ze sobą własny ręcznik i klapki basenowe, aby móc poruszać się w nich w obrębie miejsca wykonywania zabiegu. Panie powinny założyć strój kąpielowy (najlepiej dwuczęściowy), a panowie kąpielówki.

Na czym polega zabieg?

Tak jak w przypadku innych kąpieli leczniczych, także ta z użyciem wody radonowej jest wykonywana w zapewniającym nam prywatność pomieszczeniu. Pacjent ubrany w strój do kąpieli wchodzi do specjalnej wanny, której wlew jest zlokalizowany w dnie, aby zapobiec ulatnianiu się radonu z wody. Ponieważ pierwiastek ten gorzej rozpuszcza się w cieplejszej wodzie, do zabiegu stosuje się mieszaninę wody podgrzanej i wody zawierającej radon z naturalnego źródła. Zabieg może mieć formę kąpieli całkowitej, półkąpieli (moczenie określonej partii ciała) lub kąpieli w basenie. W czasie kąpieli całkowitej pacjent siada na dnie wanny wypełnionej leczniczą wodą. Po upływie minuty może się położyć. Niektórzy pacjenci odczuwają podczas zabiegu zawroty głowy – ten fakt należy zgłosić terapeucie, który może zdecydować o przerwaniu zabiegu. Po zakończeniu kąpieli pacjent powinien usiąść na dnie wanny, a dopiero po minucie może z niej wyjść. W odróżnieniu od innych kąpieli, po moczeniu ciała w wodzie radonowej można wziąć natrysk wodny, ale powinien on trwać nie dłużej niż 3 minuty. Nie należy jednak używać mydła. Po delikatnym wytarciu ciała ręcznikiem osad z kąpieli wciąż pozostaje na skórze i nadal działa leczniczo na organizm. Po zabiegu zaleca się odpocząć ok. pół godziny w pozycji siedzącej.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!