Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe należą do zabiegów z dziedziny hydroterapii. Działają przeciwzapalnie i regenerująco, mają właściwości bakteriobójcze, keratolityczne (rozpuszczają i złuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka, wspomagając odnowę komórkową i prawidłowe funkcjonowanie skóry), działają pozytywnie na układ odpornościowy. Mają kojące właściwości w chorobach o podłożu reumatycznym. Działają przeciwbólowo. Wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów oraz wzrost zawartości żelaza. Hamują powstawanie żylaków. W osteoporozie korzystanie z takiego zabiegu umożliwia przenikanie siarki do organizmu, co przyspiesza procesy regeneracji i odbudowy kostnej.
Kąpiele siarkowe pomagają także przy leczeniu onkologicznym – zmniejszają ryzyko działań niepożądanych w przypadku ekspozycji na promieniowanie jonizujące.
Przed kąpielą nie należy na skórę żadnych balsamów ani kremów. W przypadku kąpieli leczniczych częściowych, tzw. fasonów siarczkowych, nie trzeba zanurzać w wodzie całego ciała. Jeśli przepisano nam zabieg całościowy, zanurzamy się w wannie do poziomu serca w stroju kąpielowym. Przydadzą się nam klapki basenowe.
Temperatura wody ma ok. 36°C. Pojedynczy zabieg trwa 15-20 minut lub krócej. Bezpośrednio po kąpieli leczniczej nie wolno spłukiwać się wodą ani wycierać przez około 2-3 godziny. Dzięki temu w organizmie mogą zajść dobroczynne procesy lecznicze. Kąpiele powinno się przepisywać w seriach 10-15 i powtarzać je tak często, jak zaleci lekarz balneolog. Odczuwalne efekty powinny pozostać przez blisko rok.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!