To jedna z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego. Polega na piciu wód mineralnych. Kuracja pitna wpływa na organizm dzięki składowi chemicznemu, ilości wody oraz temperaturze jej podawania. Dawki, częstotliwość picia oraz długość kuracji należy konsultować z lekarzem. Aby leczenie wodami uzdrowiskowymi było skuteczne i nie wywoływało skutków ubocznych, stężenie składników mineralnych w takich źródłach nie może przekraczać 1,5 procenta.
Dzięki krenoterapii uzupełniamy brakujące w organizmie minerały, zwłaszcza żelazo, wapń, jod, magnez i potas. Wody alkaliczne mają dobroczynny wpływ na układ trawienny: m.in. regulują funkcjonowanie systemu pokarmowego. Kuracjusze zauważają poprawę działania układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, moczowego i hormonalnego. Wody redukują niedokrwistość oraz niwelują niedostatki żelaza. Pomagają także w szybszym powrocie do zdrowia po przebytej chorobie.
Tradycyjnie w uzdrowiskach pija się wodę leczniczą z pijałek czyli specjalnych kubków z rurką. Zazwyczaj przyjmuje się ją trzy razy dziennie, przed posiłkami (około godzinę przed jedzeniem). Jednak w niektórych przypadkach stosuje się większą ilość podań wody oraz zaleca się by była ona wypijana po posiłku. Ważna dla terapii jest także temperatura wody źródlanej: czasem lepsza będzie temperatura wyższa (zbliżona do ciepłoty ciała człowieka – 36,6°C), innym razem niższa. Kuracje pitne można modyfikować łącząc kilka wód zdrojowych.
Wody lecznicze, nadające się do uzdrowiskowego lecznictwa to:
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!