Prądy TENS (dział elektroterapii) to zabieg powierzchniowej tj. przezskórnej stymulacji elektrycznej nerwów (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Jest to nieinwazyjna metoda leczenia dolegliwości bólowych (ostrych i przewlekłych) polegająca na pobudzeniu zakończeń nerwów czuciowych przez impulsy elektryczne. W ten sposób hamowane jest przesyłanie bodźców bólowych do mózgu. Emitowane przez elektrody impulsy o niskiej amplitudzie i wysokiej częstotliwości przepływają przez skórę pacjenta, stymulując organizm do produkcji naturalnych substancji przeciwbólowych tzw. beta-endorfin.
W zależności od wysokości częstotliwości prądu, jego natężenia, czasu trwania impulsu i trwania zabiegu wyróżnia się następujące rodzaje elektrostymulacji prądami TENS:
Przed przystąpieniem do zabiegu prądami TENS pacjent powinien zdjąć biżuterię, aby nie doszło do porażenia prądem, a także założyć odpowiedni strój, aby umożliwić przymocowanie elektrod. Przed zabiegiem należy dokładnie umyć całe ciało, usunąć martwy naskórek i owłosienie z tych partii ciała, które mają zostać poddane zabiegowi. Umożliwia to efektywne przenikanie prądu do tkanek ciała. Nie powinno się też stosować kremów, balsamów czy innych kosmetyków na skórę. Jeśli mamy szczególnie wrażliwą skórę, warto poinformować o tym specjalistę wykonującego zabieg.
Pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą – w zależności od tego, która partia ciała będzie poddana zabiegowi z użyciem prądów TENS. Na odsłoniętejpartii ciałq fizjoterapeuta umieszcza dwie lub cztery elektrody, które wcześniej moczy się w wodzie lub roztworze chlorku sodu.Ma to usprawnić przepływ prądu. Następnie osoba przeprowadzająca zabieg wybiera odpowiedni rodzaj prądu i reguluje jego parametry. Podczas zabiegu możemy odczuwać mrowienie lub skurcze mięśni, zabieg nie jest bolesny. Na ogół jedna sesja prądami TENS trwa ok. 30-60 minut, przy czym zabieg można powtarzać od 3 do 4 razy dzienniew zależności od wskazań. Zwykle jest to ok. 10 zabiegów wykonywanych przez 2 tygodnie.
Warto wiedzieć o tym, że zabieg z wykorzystaniem prądów TENS nie może być stosowany w okolicy oczu, przedniej części szyi, w tym tętnic szyjnych i w obrębie klatki piersiowej.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!