Borowina jest rodzajem torfu przetworzonego przez bakterie humifikujące (humifikacja to częściowy rozkład pierwotnych szczątków organicznych gleby wraz z wtórną syntezą). W Polsce jej lecznicze właściwości były znane i wykorzystywane już od XIX wieku. Duża pojemność cieplna w połączeniu z małym przewodnictwem cieplnym pozwalają na długotrwałe utrzymanie podwyższonej temperatury. Do zabiegów leczniczych używana jest świeżo wydobyta borowina, która nie może już być ponownie wykorzystana. Transport świeżej borowiny z zachowaniem wszystkich cennych właściwości jest bardzo trudny, więc zabiegi z jej użyciem zazwyczaj dostępne są w uzdrowiskach i sanatoriach w pobliżu złóż. Zawijania borowinowe (dział balneoterapii) to zabieg polegający na tym, że masa borowinowa podgrzana do temperatury 42-45 st. C nakładana jest na całe ciało chorego (zawijanie) lub na wybrane partie (okłady). Efektem zabiegu jest poprawa przemiany materii i krążenia krwi w organizmie, złagodzenie dolegliwości bólowych i reumatycznych, zmniejszenie stanów zapalnych narządów ruchu, a także obniżenie napięcia mięśniowego. Zawijanie borowinowe pozytywnie wpływa na procesy termoregulacji organizmu i ma działanie przeciwzapalne oraz wspomaga wydalanie toksyn.
Przed skorzystaniem z zabiegu zawijania borowinowego należy wziąć kąpiel lub prysznic, aby dokładnie usunąć z ciała pozostałości kosmetyków. Pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkiej biżuterii i spięcie włosów i/lub założenie czepka. Zaleca się wykonywanie zabiegu na nagie ciało, lecz w przypadku dyskomfortu dopuszczalne jest założenie stroju kąpielowego (kąpielówki dla mężczyzn i dwuczęściowy strój kąpielowy w przypadku kobiet). Pacjent powinien zabrać ze sobą ręcznik oraz klapki.
Zawijanie borowinowe odbywa się w specjalnym gabinecie wyposażonym w łazienkę oraz tzw. kuchnię borowinową, gdzie masa jest oczyszczana, rozdrabniana i podgrzewana do odpowiedniej temperatury. Pacjent po zdjęciu odzieży i oczyszczeniu ciała kładzie się na specjalnym łóżku, na którym znajduje się już przygotowana warstwa podgrzanej borowiny zabezpieczona kocem, folią i prześcieradłem. Następnie terapeuta pokrywa resztę ciała przygotowaną masą. Warstwa okładu powinna mieć grubość ok. 5 cm. Pacjent zostaje owinięty prześcieradłem, folią oraz kocem – dzięki temu temperatura masy zostaje utrzymana. Pacjent odczuwa temperaturę ok. 38 st. C. Zawijanie może być całkowite lub połowiczne, nigdy nie nakłada się borowiny w okolice głowy. W przypadku zawijania klatki piersiowej, w okolicy mięśnia sercowego umieszcza się woreczek z lodem, aby uniknąć przegrzania tego organu. Zabieg trwa ok. 20 minut, zwykle stosuje się serie 10-15 zabiegów co 2-3 dni. Gdy pacjent jest zawinięty, nie powinien wykonywać nagłych ruchów, a ewentualne pogorszenie samopoczucia powinien niezwłocznie zgłosić terapeucie – wówczas zabieg jest przerywany. Po zakończeniu sesji borowinowej pacjent bierze prysznic i odpoczywa ok. pół godziny. Tkanki są mocno nagrzane, więc może pojawić się osłabienie. W dniu zawijania nie powinno się korzystać z innych zabiegów fizjoterapeutycznych.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!