DARŁÓWKO – DW KALMAR
• od 1050 zł / os.
• maj – wrzesień
• 7 – 9 dni
• śniadanie, obiad
Darłówko (woj. zachodniopomorskie) to nadmorska, północno-zachodnia część Darłowa i jednocześnie osiedle miasta. Jest zlokalizowane w promieniu ponad 2 km od centrum miasta, u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego, na obszarze Wybrzeża Słowińskiego. Niespełna 0,5 km na południe od osiedla do Wieprzy uchodzi rzeka Grabowa. Całe miasto przecina kanał portowy Wieprzy, którego główna część jest objęta obszarem ochrony siedlisk „Dolina Wieprzy i Studnicy”. Natomiast samo Darłówko leży na obszarze chronionym Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Darłówko znajduje się w regionie najbardziej zalesionym w całej Polsce, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie wczasowiczów, zwłaszcza seniorów. W czasie spacerów po rozgrzanej plaży możemy wdychać korzystny dla zdrowia jod, a słońce dostarcza nam niezbędnej dla organizmu witaminy D. Pozytywnie na zdrowie i samopoczucie seniorów wpływa obecność lasów sosnowych, za sprawą wydzielanych przez nie olejków eterycznych. Ten pełen atrakcji nadmorski kurort niewątpliwie powinien być celem podróży seniora.
Darłówko i Racisław to dzielnice miasta Darłowa, którego początki sięgają wczesnego średniowiecza. Według źródeł nad Wieprzą w XI w. istniał gród o nazwie Dirlov lub Dirlovo. Mieszkańcy grodu żyli z rybołówstwa, żeglarstwa i tkactwa. W 1271 r. Dirlov otrzymał prawa miejskie, a w kolejnym stuleciu na sztucznej wyspie między Wieprzą a Kanałem Młyńskim powstała gotycka warownia (jedyna nadmorska warownia w Polsce) – Zamek Książąt Pomorskich. Dziś Darłówko to miejsce z rozwiniętą bazą turystyczną, a czyste, piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli.
Znajdująca się we wschodniej części Darłówka latarnia morska, tuż przy wejściu do portu, jest miejscem wartym zwiedzenia przez seniora. Obiekt powstał w XIX w. i początkowo był dużo niższy. Dziś na szczycie 22-metrowej wieży znajduje się nowoczesny mechanizm nawigujący statki. Ostatni remont budowli miał miejsce w 1927 r. Cena wstępu do latarni to zaledwie kilka złotych, a widok wschodu i zachodu słońca jest niezapomniany!
Darłówko skrywa w sobie liczne atrakcje dla seniora. Dla bardziej aktywnych swoje podwoje otwierają dwa aquaparki – Jan i Balticlandia. Pierwszy z aquapark znajduje się przy hotelu „Jan” na ul. Północnej. To miejsce idealne na pobyt seniora, gdyż jest czynny przez cały rok. W aquaparku mieści się m.in. gabinet odnowy biologicznej, baseny ze zjeżdżalniami, jacuzzi i basen z morską wodą. Seniorzy podczas pobytu mogą również skorzystać z oferty gastronomicznej restauracji, a także z kręgielni. Kolejny kompleks basenów pod nazwą Balticlandia znajduje się na terenie Ośrodka Wczasowego „Jantar”, tuż przy plaży. W aquaparku seniorzy mogą skorzystać z dużych rozmiarów basenu z podgrzewaną wodą, bicza wodnego, zjeżdżalni, dwóch torów pływackich i jacuzzi. Jeśli wybieramy się w podróż np. z wnukami, to w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tu brodzik, a w pobliżu znajduje się kolorowy plac zabaw dla dzieci. Podczas gdy wnukowie dokazują w najlepsze, seniorzy mogą skorzystać z baru z zimnymi napojami lub wspólnie z dziećmi przekąsić coś słodkiego w tutejszej cukierni.
W odległości ok. 3 km od Darłówka znajduje się najważniejszy zabytek Darłowa – Zamek Książąt Pomorskich, który powstał w XIII w. Początkowo warownia była siedzibą książąt zachodniopomorskich, następnie pełniła funkcję szpitala, a także więzienia. Dziś mieści się tu muzeum, w którym znajdują się m.in. dawne szafy gdańskie czy portrety niegdyś mieszkających tu książąt. W zamku możemy też odwiedzić dawną kaplicę. Tuż za murami płynie rzeka Wieprza, przy której mieści się stary młyn wodny. Jak widać wczasy seniora wcale nie muszą być nudne.
Pobyt seniora w Darłówku z pewnością urozmaici bliskie sąsiedztwo morza. Piaszczysta plaża ciągnie się przez blisko 20 km, a ujście rzeki Wieprzy dzieli ją na plażę w Darłówku Wschodnim (odgrodzona od otwartej wody kamieniami z trzema kąpieliskami, boiskami do gry w siatkówkę) i Zachodnim (plaża jest większa, z otwartym morzem i wypożyczalnią sprzętu wodnego). Dla odważnego seniora przejażdżka na dmuchanym bananie lub skuterze wodnym będzie dostępna na plaży w Zachodnim Darłówku.
Senior na wczasach w Darłówku koniecznie powinien odbyć rejs tramwajem wodnym. Statek kursuje po Wieprzy i wypływa na wody morza. Dzięki temu senior, który chciałby np. dostać się do centrum Darłowa, może skorzystać z tego przyjemnego środka transportu. Rejs trwa ok. 20 minut, a z pokładu tramwaju wodnego możemy podziwiać Bałtyk, brzegi rzeki, zwiedzić basen portowy, w którym zobaczymy m.in. jachty i rybackie kutry. Podróże odbywają się co 30 minut.
Senior będący w Darłówku, ma okazję zobaczyć jedyny w całej Polsce, rozsuwany most kapitana Witolda Huberta wybudowany w 1988 r. Most łączy obie części Darłówka – wschodnią i zachodnią. Jak działa most, zobaczymy przed godziną 6 rano, w czasie wypływania kutrów rybackich w morze, jak też po godzinie 15, gdy wracają. Ciekawym obiektem jest sterownia, która wyglądem przypomina spodek kosmiczny.
Rzesze turystów są zainteresowane Portem Morskim Darłowo, który obejmuje 3-kilometrowy odcinek rzeki Wieprzy – od falochronów przy morzu (wejście do portu) aż do mostu oraz części znajdującej się blisko centrum miasta, na którą składa się Obrotnica Portowa i Basen Przemysłowy. Oba odcinki są połączone kanałem żeglownym. Jest to port handlowy, rybacki i turystyczny. Obsługiwane są w nim także wodne pojazdy sportowo-rekreacyjne, jak np. jachty w przystani znajdującej się w Darłówku Zachodnim. Natomiast w Darłówku Wschodnim organizowane są rejsy wycieczkowe na pokładzie statków.
W Darłówku znajdują się 2 pomniki. Jeden z nich pod nazwą „Nie wrócili z morza” upamiętnia rybaków, którzy zginęli na morzu. Jest zlokalizowany nieopodal Wesołego Miasteczka, nad brzegiem rzeki Wieprzy. Kolejny, „Skała Ekologów”, to granitowy głaz narzutowy, do którego zostały przymocowane tabliczki upamiętniające osoby zaangażowane w ochronę środowiska. Znajduje się po drugiej stronie rzeki, w odległości niecałego kilometra od brzegu Wieprzy.
Niecałe 7 km od Darłówka znajduje się winnica w Darłowie. Jest zlokalizowana przy Ośrodku „Leśny Dworek”. Winnica początkowo zajmowała mały obszar, na którym rosło 800 krzewów winorośli. Dziś jest ich już ponad 1400. Na terenie tym mieści się profesjonalna winiarnia, w której produkowane jest i rozlewane wino. Seniorzy, którzy są koneserami wytrawnych win z cytrusową nutą, mogą zarezerwować termin na wizytę. W miejscu tym można spróbować wytrawnych win białych i czerwonych.
Na północ od głównego rynku w Darłowie znajduje się kolejna atrakcja nie tylko dla seniora, zabytkowa brama miejska z XIV w. tzw. Brama Wysoka, nazywana też Bramą Kamienną. Stanowi ona pozostałość dawnych murów obronnych miasta i jest jedyną z czterech bram miejskich, która zachowała się do dziś. Brama Wysoka została zbudowana na planie kwadratu, posiada cztery kondygnacje i prześwit zwieńczony ostrołukiem. Obiekt zdobią małe, ostrołukowe okienka, a we wnętrzu zachowały się otwory strzelnicze.
Senior spędzający wczasy w Darłówku, może odwiedzić trzy średniowieczne kościoły w Darłowie: Kościół św. Jerzego, Kościół Mariacki oraz Kościół św. Gertrudy. Pierwszy z nich, Kościół św. Jerzego, znajduje się niespełna 3 km od Darłówka i jest zlokalizowany w pobliżu rzeki Wieprzy. Ponieważ dawniej na jego terenie mieściły się dwa szpitale, w których m.in. przebywali trędowaci, obiekt wzniesiono w XV w. poza murami miasta. Jest to murowana i otynkowana budowla jednonawowa z charakterystyczną wieżą na planie kwadratu.
Kolejna budowla sakralna tj. gotycki Kościół Mariacki nazywany też Kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej najprawdopodobniej został wybudowany w 1321 r. Budowla mieści się w samym centrum miasta i stanowi Zachodniopomorską Nekropolię Książąt rodu Gryfitów. W kaplicy pod kościelną wieżą mieści się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami władców, m.in. króla Danii, Norwegii i Szwecji – Eryka I. Senior, który zdecyduje się odwiedzić ten kościół, zobaczy tu m.in. rzeźbioną renesansową ambonę z 1684 r. i renesansową misę chrzcielną, barokowe obrazy,barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII w., a także mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII w. Od 1589 do 1722 r. kościół płonął aż cztery razy.
Nieco ponad kilometr od Kościoła Mariackiego i na północ od Bramy Kamiennej znajduje się Kościół św. Gertrudy w stylu skandynawskiego gotyku. To jedyna budowla w Polsce wybudowana na planie sześciokątu z dwunastospadowym dachem gontowym. Dawniej była to kaplica cmentarna. W centralnej części seniorzy mogą podziwiać gwieździste sklepienie, na której znajdują się ozdobne freski św. Gertrudy (patronki żeglarzy) i okrągłe okna przypominające bulaje jachtowe. Do dziś zachowały się drewniane empory (miejsce dla chóru między nawami, wsparte na kolumnach) z XVII i XVIII w. i ławy pokryte malowidłami.
Seniorzy zafascynowani historią II wojny światowej mogą odwiedzić znajdujące się ok. 8 km od Darłówka pozostałości po tajnej bazie doświadczalnej Wermachtu. Poniemieckie bunkry są zlokalizowane na plaży w okolicy Bobolina, w miejscu gdzie do Bałtyku uchodzi ciek Leniwiec. W tym miejscu testowano m.in. ogromne dalekobieżne działo „Dora” oraz „Gustaw 2”. Sam Adolf Hitler kazał sprawdzać je przed II wojną światową. Bunkry to nic innego jak betonowe fundamenty po dawnym stanowisku artylerii, zachowały się w nich śruby po mocowaniu dział. W ścianach bunkrów widać wgłębienia po pociskach dużego kalibru. Jeszcze do niedawna na wydmach w pobliżu bunkrów znajdowała się wojskowa strażnica i wieża obserwacyjna o wysokości 20m. Te obiekty zostały zburzone z powodu częstych wypadków.
W znajdującej się ok. 7 km od centrum Darłowa wsi Krupy, zarówno dzieci, jak i seniorzy, mogą przyjemnie spędzić czas w parku gier „Leonardia”. W tym miejscu do naszej dyspozycji jest blisko setka gier jedno- i kilkuosobowych, większość z nich jest wykonana z drewna i metalu w oryginalnym stylu. Gry są intuicyjne i nawet dzieci są w stanie opanować zasady. Znajdują się tu m.in. Fliper, Adwersarz podwójny, Rapido, Bilard holenderski czy Balanser. To doskonała atrakcja dla seniora, który lubi rywalizację i spędzanie czasu na świeżym powietrzu latem.
W Darłowie i Darłówku ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń, z czego niektóre są już na stałe wpisane w kalendarz miasta. jedną z takich cyklicznych imprez jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Amatorzy historycznych aut wojskowych z kraju i z zagranicy, zjeżdżają do tego miejsca, by wymienić się doświadczeniami i zapoznać z nowymi zdobyczami techniki militarnej. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, filmy, a nawet przysmaki z kuchni wojskowej. Kolejna propozycja to Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich. Miłośnicy skandynawskiego kina mogą obejrzeć w kinie Bajka lub w „kinie pod chmurką” (nieopodal Latarni Morskiej) znane i cenione filmy, jak też niszowe projekty. Fani biegania z kolei mogą sprawdzić swoją kondycję podczas Ogólnopolskiego Biegu Eryka. Eryk I to postać, która przyczyniła się do rozwoju miasta. Dla przypomnienia jego dokonań oraz promocji zdrowego stylu życia, organizowany jest w lipcu bieg na odcinku 16 km, częściowo ulicami miasta, a częściowo po plaży. Finaliści są nagradzani medalami, a ci, którzy znajdą się na podium, otrzymają ciekawe nagrody.
Ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, w Darłówku poczują, że to miejsce idealne na wypoczynek seniora. Marzysz o spokoju i pięknych widokach? W takim razie przespaceruj się wzdłuż rzeki Wieprzy lub brzegiem morza. Brzegiem rzeki możemy też spacerować z kijkami do Nordic Walking. Ale to nie są jedyne atrakcje dla seniora, który kocha ruch. Do Bałtyku wpływają dwie rzeki – Wieprza i Grabowa, które możemy przepłynąć kajakami. W Darłówku oferta firm organizujących spływy i wypożyczające sprzęt jest dość duża. Jeśli nurt rzeki nam nie odpowiada, możemy popływać kajakiem po jeziorze Bukowo, które znajduje się ok. 12 km od Darłówka. Ponadto jezioro to jest jednym z popularniejszych rowerowych tras dla seniora, ale nie tylko. Jeden ze szlaków łączący Darłowo z Dąbkowicami liczy 5,5 km i biegnie właśnie wzdłuż brzegu Bukowa i przez nadmorskie lasy. Jest też 7-kilometrowy szlak rowerowy, który łączy Darłówko Wschodnie z Darłówkiem Zachodnim. Poza tym w samym Darłowie nie brakuje ścieżek rowerowych i pieszych. Jednym z pieszych szlaków turystycznych jest liczący 23 km Szlak Zabytków Średniowiecznych i w głównej mierze przebiega przez Darłowo. Nie będziemy też mieli problemu z wypożyczeniem rowerów czy kijków do Nordic Walking, gdyż Darłówko i Darłowo są dobrze przygotowane na gości, zwłaszcza na pobyt seniora.
Wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku biegnie Pieszy Szlak Północny. W województwie zachodniopomorskim jego nazwa to Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego. Przez Polskę przebiega ponad 700 km Szlaku Północnego (w całości ma 4500 km). Między Darłowem a Ustką czerwony szlak liczy 56 km. Warto przejść się nim choćby i 3 km. To nie tylko przyjemny spacer nad morzem, w czasie którego możemy wdychać korzystny dla zdrowia jod, słuchać szumu fal i zapewnić stopom naturalny masaż, zapadając się w piasku, ale też doskonały sposób na aktywny wypoczynek dla seniora.
• od 1050 zł / os.
• maj – wrzesień
• 7 – 9 dni
• śniadanie, obiad