Pobierowo

Pobierowo (woj. zachodniopomorskie) to nadmorska wieś wypoczynkowa zlokalizowana w gminie Rewal, w powiecie gryfickim w północno-zachodniej części kraju. Miejscowość jest położona na Wybrzeżu Trzebiatowskim, które należy do Pobrzeża Szczecińskiego. Jednocześnie Pobierowo jest najdalej na zachód wysuniętą częścią gminy. Pobierowo znajduje się w strefie klimatu morskiego. Powietrze jest tu wilgotne i nasycone korzystnym dla zdrowia jodem. Wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego, nad którym mieści się wieś, ciągnie się szeroki na 2 km pas zieleni, który chroni okolicę przez wiatrami znad morza. Pas wybrzeża oferuje turystom piaszczyste plaże i wały mierzejowo-wydmowe oraz klify (Wysoczyzna Rewalska). Ponad plażą i brzegiem klifowym znajdują się wydmy i lasy sosnowe.  Ponadto wzdłuż wybrzeża Bałtyku rozciągają się dwa duże nadmorskie kompleksy leśne. Lasy te chronią brzegi przed degradacją gleb i wydm. 

Pobierowo oferuje najbardziej rozwiniętą bazę gastronomiczno-noclegową w całej gminie. Senior, który zdecyduje się odwiedzić to miejsce, będzie mógł wypoczywać na piaszczystej plaży Bałtyku, w otoczeniu malowniczych lasów sosnowych. Latem ściąga tu kilkanaście tysięcy turystów. Nie brakuje też pól namiotowych i kempingowych. Pobierowo, dzięki spełnieniu rygorystycznych europejskich norm ekologicznych, jest pierwszą miejscowością w Rewalu, która otrzymała certyfikat Międzynarodowego programu fundacji na rzecz edukacji ekologicznej – FEE Błękitna Flaga. Senior podróżujący do Pobierowa najpewniej stanie się uczestnikiem jednego z cyklicznych wydarzeń, takich jak festyn rodzinny czy koncert. Odbywają się tu też turnieje sportowe i regaty żeglarskie. Letnie kąpielisko w Pobierowie zajmuje 400 m linii brzegowej.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

W odległości ok. 700 m od centrum Pobierowa znajduje się piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na odcinku 400 m. Z pupilem można wejść na plażę w dwóch miejscach. W zachodniej części wsi prowadzi do niej zejście nr 43 od ul. Ciechanowskiej. Od wschodu senior z psem dotrze na plażę zejściem nr 32 (ul. Graniczna). Zejście od ul. Jana z Kolna jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Latem można tu skorzystać z licznych atrakcji m.in. ze zjeżdżalni wodnych, a takze wziąć udział w turnieju sportowym czy imprezie na plaży.

Seniorzy zainteresowani historią Pobierowa mogą udać się w okolice, gdzie niegdyś wypoczywała kochanka, a z czasem żona Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy. Nieco ponad 2 km od centralnej części wsi, na końcu ul. Grunwaldzkiej znajduje się drewniany domek letniskowy Evy Braun. Podobno w tym miejscu Evę odwiedzał Herman Goering, marszałek niemieckiego lotnictwa, mieszkający wówczas w Międzywodziu. Obecnie domek jest w nie najlepszym stanie, od lat stoi pusty i zarasta roślinnością. Mimo to zaciekawieni turyści chętnie tu przychodzą.

Pobierowo to kolejna miejscowość, w której seniorzy mają możliwość zobaczenia na własne oczy „odwróconego domu”. Takie domki można zobaczyć m.in. w Zakopanem czy w Szymbarku. „Magiczny Domek” w Pobierowie mieści się przy ul. Grunwaldzkiej. Cechuje go duży kąt nachylenia, dlatego seniorzy, którzy mają problemy z błędnikiem lub częste zawroty głowy raczej powinni unikać takich miejsc. Do wnętrza urokliwego domku wchodzi się przez okno na poddaszu (dom stoi na dachu, fundamenty są w górze). W środku spacerujemy więc po suficie (jest to pierwsze piętro), a nad naszymi głowami znajdują się przymocowane do podłogi meble oraz przedmioty codziennego użytku. Można też wejść na parter. Utrzymanie równowagi w tym magicznym domu jest nie lada wyzwaniem.

Seniorzy będący miłośnikami papug, mogą odwiedzić papugarnię znajdującą się w Pobierowie przy ul. Jana z Kolna. W miejscu tym papugi swobodnie latają po dość dużej hali między zwiedzającymi. Senior nie musi się obawiać, jeśli któryś z tych barwnych, egzotycznych ptaków spocznie na jego ramieniu lub na głowie. Są nieszkodliwe, a wrazie potzreby ktoś z obsługi na pewno przybędzie nam z pomocą. Jeśli chcemy bliżej zaprzyjaźnić się z tymi mądrymi i pięknymi stworzeniami, możemy zaopatrzyć się w tutejszym sklepiku w specjalny pokarm dla papug. Smakołyki z pewnością przekonają je, by podlecieć bliżej, co stwarza okazję do tego, by zrobić sobie niesamowite zdjęcie z kolorowym ptakiem. Spotkamy tu m.in. papugę ara, żako, kakadu i wiele innych. Istnieje też możliwość wynajęcia przewodnika, który wprowadzi nas w tajniki papuziego życia.

W Pobierowie na uwagę zasługuje łącząca oba krańce Pobierowa ul. Grunwaldzka. Jej długość to ok. 4 km i to właśnie tutaj koncentruje się życie. Wzdłuż trasy znajduje się wiele lokali gastronomicznych, w tym smażalnie ryb, lodziarnie, kawiarnie, puby czy sklepiki z pamiątkami.

W odległości ok. 2 km od centrum Pobierowa jest zlokalizowany ośrodek Bagińscy SPA. W tym miejscu seniorzy mają możliwość skorzystania z krytego basenu z podgrzewaną wodą, jacuzzi i sauną. Jeśli pogoda nie sprzyja kąpielom w morzu lub zwiedzaniu, wówczas warto odwiedzić to miejsce i zrelaksować się. Basen jest ogólnodostępny, ma długość 12 m, 6 m szerokości i ok. 1,3 m głębokości. Atrakcjami są tu przeciw-fala, dysze masujące czy prowadzone zajęcia z gimnastyki wodnej.

W Pobierowie przy ul. Mickiewicza mamy okazję zobaczyć interesujący zegar – zegar kwiatowy. Znajduje się on ok. pół kilometra od centrum miejscowości na niewielkim kopcu. Na wzniesieniu została zamontowana specjalna tarcza i wskazówki, a cały zegar otaczają różnobarwne i pięknie pachnące kwiaty. Poniżej zegarowej tarczy seniorzy zobaczą złożony z zielonych roślin napis „Pobierowo”. Choć zegary kwiatowe to w Polsce nie jest rzadkość, to czasomierz w nadmorskim Pobierowie jest jedyny w swoim rodzaju.

W Pustkowie, blisko plaży, znajduje się kopia krzyża usytuowanego na Giewoncie (Tatry). Odsłonięcie krzyża w Pustkowie odbyło się w 2007 r. Obiekt wznosi się na wysokość 19 m i waży 4,5 tony. Senior, który chce zobaczyć większą i cięższą replikę tatrzańskiego krzyża, może dotrzeć tu pieszo, trasa liczy ok 3,6 km. Obok krzyża, na placu zobaczymy też replikę okrętu – jest to Statek EXPO wykonany właśnie na wystawę o tej samej nazwie. Ciekawostką jest fakt, że w okresie zimowym pod krzyżem pojawia się oświetlona szopka bożonarodzeniowa. Z tego miejsca wyrusza też motocyklowa pielgrzymka do Zakopanego pod nazwą „Od krzyża do krzyża”.

Tuż obok Nadmorskiego Krzyża Nadziei mieści się urokliwy Park Przyjaciół Pustkowa. Jest on zlokalizowany tuż przy brzegu morskim. Seniorzy, którzy wybiorą się tu na spacer, mogą pospacerować między zadbanymi krzewami, mnóstwem kwiatów i alejek z drzewami. Oficjalną nazwę park otrzymał w 2013 r. To doskonałe miejsce do wypoczynku, a w jednym z miejsc kostka brukowa została ułożona w taki sposób, by tworzyła układ słoneczny. Niektóre części układu są podświetlane wieczorami, co tworzy niesamowity klimat.

Nieco ponad 5 km od Pobierowa jest zlokalizowana miejscowość o nazwie Trzęsacz. Celem podróży seniora do tego miejsca powinien być m.in. neogotycki Kościół Miłosierdzia Bożego. Świątynia powstała zaraz po zamknięciu dawnego średniowiecznego kościoła, który znajdował blisko klifu, co groziło osunięciem się podłoża. Nowy kościół z elementami stylu gotyckiego i barokowego powstał w 1880 r. Po częściowym zniszczeniu świątyni w wyniku działań wojennych z 1945 r. aż do końca XIX w. były to głównie ruiny. Dopiero w maju 1998 r. rozpoczęto jego odbudowę, a 5 lat później został poświęcony. Dziś Kościół wchodzi w skład Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: wczesnobarokowy ołtarz główny z 1673 r. z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego i dwoma żołnierzami po bokach. W środku mieści się też ozdobiona obrazami sześcioboczna chrzcielnica z 1682 r., z toskańskimi kolumnami w narożach. Seniorzy mogą tu podziwiać liczne witraże przedstawiające świętych i nie tylko. W kościele znajdują się współczesne organy, a co roku, latem odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non profanum”. W świątyni koncerty dawali słynni wykonawcy np. Mietek Szcześniak czy Bartłomiej Nizioł.

Kolejny gotycki kościół w Trzęsaczu, a raczej to, co z niego pozostało, znajduje się ok. 2 km od plaży. Z dawnego kościoła pw. św. Mikołaja z przełomu XIV i XV w. pozostały już tylko ruiny, malowniczo położone na klifowym wybrzeżu. Świątynia uległa zniszczeniu w wyniku podmywania brzeguprzez morskie fale. Senior będąc w Trzęsaczu, zobaczy dziś południową ścianę dawnego kościoła, usytuowaną na szczycie klifu. W 1650 r. do kościoła dobudowano drewnianą wieżę, w którą po 100 latach uderzył piorun. W kolejnych stuleciach wieżę niszczyły silne wiatry. Natomiast podczas wojny siedmioletniej miejscowość i znajdujący się w nim kościół ograbili Rosjanie. Jak widać los od początku nie sprzyjał tej budowli. Morskie fale zaczęły podmywać brzeg, a w wyniku erozji został zniszczony znajdujący się przy świątyni cmentarz. Ostatnia msza w kościele św. Mikołaja odbyła się w sierpniu 1874 r. Wyposażenie świątyni trafiło m.in. do Kamienia Pomorskiego oraz Szczecina, gdzie zdobią tamtejsze katedry, a część została przewieziona do muzeum w Berlinie. Od 1900 r. w świątyni zaczęło się robić niebezpiecznie. W kolejnych latach budowla zaczęła się zsuwać z klifu. Wreszcie władzom lokalnym udało się zahamować procesy erozji, czego efektem jest możliwość podziwiania ruin dawnego zabytkowego kościoła.

W odległości 5 km od Pobierowa seniorzy mają okazję odwiedzić Multimedialne Muzeum MuzeON. To prawdziwa gratka dla fanów historii, jak też nowoczesnych technologii. W tym muzeum nie zobaczymy tradycyjnych eksponatów. Zamiast tego będziemy oglądać ciekawe prezentacje, które angażują wiele zmysłów. Dźwięk, światło i obraz przenoszą widzów do przeszłości, m.in. do historii ruin Kościoła św. Mikołaja na klifie. Zobaczymy, jak zmieniały się tereny Trzęsacza pod wpływem oddziaływania Bałtyku. Poznamy tu też legendę o Zielenicy. To doskonała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i seniorów, połączenie baśni, nauki i historii. Muzeum w Trzęsaczu otwarto w 2000 r., ale w nowej, multimedialnej formie, możemy je oglądać od 2014 r.

Nieopodal ruin gotyckiego kościoła w Trzęsaczu tuż nad morzem usytuowana jest stalowo-żelbetowa platforma widokowa. Warto na nią wejść, gdyż z tego poziomu, a taras ma wysokość 20 m n.p.m., można podziwiać Morze Bałtyckie, wschody i zachody słońca czy wspomniane ruiny kościoła na klifie. Z tej stabilnej konstrukcji możemy od razu udać się na plażę, gdyż taras jest wyposażony w stalowe schody. Wieczorami seniorzy mogą być świadkami nie tylko ostatnich promieni słońca, które chowa się za horyzontem, ale też pięknej gry świateł samej konstrukcji, która jest ozdobiona barwnymi iluminacjami.

Dla aktywnych

Seniorzy, którzy preferują piesze wędrówki, w Pobierowie mają do dyspozycji dwa szlaki turystyczne. Pierwszy z nich (niebieski) to „Szlak Pobrzeża Rewalskiego”, który liczy ok. 12,5 km. Szlak nie jest szczególnie wymagający, przebiega przez miejscowości takie jak: Pobierowo, Gostyń, Dreżewo i Trzęsacz. Trasa rozpoczyna się przy dworcu PKS w Pobierowie i prowadzi do Gostynia, częściowo asfaltem i chodnikiem, a także drogami gruntowymi i utwardzonymi. Spod kościoła w Gostyniu kierujemy się dalej utwardzoną i brukowaną nawierzchnią do skrzyżowania w Dreżewie. Z tego miejsca wędrujemy do Trzęsacza, trasa kończy się przy XV-wiecznych ruinach kościoła. Utwardzona nawierzchnia stwarza również dobre warunki do marszu z kijkami. Do dyspozycji zapalonych spacerowiczów jest także „Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego”. Jest to znakowany, czerwony szlak, stanowiący część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E-9, który przebiega przez woj. zachodniopomorskie i pomorskie. Seniorzy mogą się wybrać na pieszą wycieczkę tym szlakiem np. do oddalonego o ok. 5 km Łukęcina czy do znajdującego się w promieniu 2 km Pustkowa lub  Trzęsacza (5 km od Pobierowa).

W samej gminie Rewal mamy do dyspozycji również dwa szlaki rowerowe. Jest to m.in. niebieski „Letniskowy Szlak Pobierowa” o długości 5,5 km, który rozpoczyna się na dworcu PKS, a kończy przy ul. Zgody. Trasa jest przyjemna, częściowo prowadzi ulicami Pobierowa, a częściowo leśnymi drogami gruntowymi. Drugą atrakcją dla seniora, który chętnie podróżuje rowerem, jest „Zachodni Szlak Łącznikowy”, oznaczony kolorem czarnym i mający długość 3,3 km. Trasa prowadzi przez drogę asfaltową, wyłożoną kostką i szutrową, zaczyna się przy dworcu PKS w Pobierowie, a kończy przy ulicy Słonecznej w Pustkowie. Seniorzy nie muszą zabierać do Pobierowa własnych pojazdów, na miejscu można skorzystać z wypożyczalni rowerów.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny