Świnoujście

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie) to miasto położone w północno-zachodniej części Polski z portem morskim i kąpieliskiem. Leży nad cieśniną Świną i nad brzegiem Morza Bałtyckiego. To jedyna w Polsce miejscowość zlokalizowana na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na kilkudziesięciu mniejszych wysepkach. 

W 1959 r. Świnoujście uzyskało status uzdrowiska, jednak historia rozwoju miasta jako miejsca leczniczego sięga początków XIX w.Już w 1823 r. założono tu spółkę akcyjną Kąpielisko Morskie, a podczas pierwszego sezonu w Świnoujściu gościło prawie 400 kuracjuszy. W trzy lata później wprowadzono tu kąpiele lecznicze. W 1897 r. w mieście odnaleziono źródła wód solankowych. Prowadzenie działalności leczniczej jest możliwe dzięki złożom wód leczniczych, jest to woda chlorkowo-sodowa, jodkowa, żelazista, bromkowa oraz złoże borowiny „Płachcin”. Woda jest pozyskiwana z trzech ujęć –„Jantar”, „Teresa” i „XXX-lecia”.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Tu warto być

Będąc w Świnoujściu warto odwiedzić Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, zlokalizowane w dzielnicy Przytór, między stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą. Jest to obiekt militarny z czasów drugiej wojny światowej, jego tajemnica była pilnie strzeżona. Stały tu potężne działa, które chronione tonami betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie miejsce to przebudowano – tak powstała sieć podziemnych korytarzy łączących schrony. Kompleks służył jako zapasowe miejsce dowodzenia Dowódcy Nadmorskiego Frontu Polskiego. Na jego zwiedzanie z przewodnikiem warto zarezerwować sobie ok. dwóch godzin.

Jeśli nie mamy lęku wysokości, możemy udać się w kierunku Latarni Morskiej w Świnoujściu, zlokalizowanej u nasady wschodniego falochronu, nad Cieśniną Świną. To najwyższa latarnia w całym basenie Morza Bałtyckiego i jedna z najwyższych na kontynencie! Latarnia od 1857 r. nawiguje statki, wysyłając światło na odległość ponad 46 km. Pełni też funkcję radiolatarni, wysyłając sygnały świetlne w alfabecie Morse’a. Wieża o wysokości prawie 68 m ma okrągły kształt, jest zbudowana z ceramicznej cegły. Od 2000 r. latarnia jest otwarta dla turystów, a na jej szczyt prowadzi 300 stopni (schody są kręte). Obok latarni funkcjonuje Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, a przed wejściem do obiektu zobaczymy stare łodzie rybackie.

Na terenie uzdrowiska natkniemy się na wiele pomników przyrody m.in. na dęby „Dwaj Kapitanowie” (Nabrzeże Władysława IV), na dąb „Latarników” o imponującym obwodzie 635 cm (znajduje się w dzielnicy Warszów) czy na wiązy „Przemytnicy” w Parku Zdrojowym przy ul. Jachtowej.

Ciekawą atrakcją może być przeprawa promowa przez cieśninę. Od rana do wieczora na pokładzie promu transportowani są na drugi brzeg turyści, auta osobowe i ciężarowe.

Niezwykłą przygodą może się okazać opłynięcie jednej z 44 wysp Świnoujścia – Wyspy Karsibór, otoczonej cieśniną Świna, Starą Świną oraz Zalewem Szczecińskim. W ten rejs możemy udać się kajakiem, rowerkiem wodnym lub nowoczesnym katamaranem. Widoki zapierają dech w piersiach.

Dla aktywnych

Jeśli pogoda dopisze, warto udać się na spacer brzegiem Bałtyku. Osoby, które mają ze sobą kijki do NordicWalking, mogą pomaszerować Promenadą Nadmorską. Jest to kilkukilometrowy deptak biegnący wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Warto też udać się na Promenadę nad Świną, by pospacerować Wybrzeżem Władysława IV. Możemy też wybrać się na krótszy spacer urokliwymi alejkami pobliskiego zabytkowego Parku Zdrojowego.

Wolisz rower? Polecaną trasą rowerową jest Szlak Rowerowy Dookoła Zalewu Szczecińskiego liczący 19 km (w jedną stronę). Prowadzi on brzegiem zalewu ze Świnoujścia do miasta Wolin. Inną propozycją jest przejażdżka rowerem przez „Świdny Las” – odcinek zaczynający się na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Karsiborskiej. Ścieżka ciągnie się przez las, a po dotarciu do falochronu Kanału Piastowskiego wracamy tą samą drogą. Cała trasa (razem z powrotem) liczy ok. 28 km.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny