Polańczyk to wieś wczasowo-uzdrowiskowa leżąca u progu Bieszczad, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Panuje tu klimat podgórski, silnie bodźcowy. Duża masa wody Jeziora Solińskiego ma ocieplający wpływ na temperaturę powietrza jesienią, a oziębiający na wiosnę.
Wieś istniała już w 1580 r. pod nazwą Polieszczańskie (od potoku Leszczyńskich). Obecna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku, kiedy właścicielami wsi byli Polańscy. Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską. Po powstaniu Zalewu Solińskiego (1961–1968 r.) Polańczyk zmienił swoje oblicze. Na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka, otoczonym wodami jeziora, zbudowano domy wczasowe i sanatoria. Od 1974 r. prowadzone jest tu leczenie uzdrowiskowe, ale status uzdrowiska przyznano tej wsi dopiero 1999 r. W odwiertach występują wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodkowe (nieeksploatowane).
Cerkiew jest murowana, z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Zbudowana w 1840 r. na miejscu starszej świątyni. Ten typ budowli cerkiewnych upowszechnił się w XIX wieku w dolinie górnego Sanu. W pobliżu kościoła stoi dzwonnica wzniesiona w 1906 roku. W 1953 cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki, a ikona została uznana za cudowny obraz.
Położony jest przy ul. Zdrojowej. Bez problemu pomieści 2 tys. widzów. Sfinansowany został ze środków unijnych. W sezonie letnim odbywają się tutaj imprezy plenerowe.
Sawin to wzniesienie liczące 516 m n.p.m.. Znajduje się tu punkt widokowy. Roztacza się stąd panorama Bieszczad Wysokich, a także miejscowości otaczających Jezioro Solińskie, Ułatwieniem jest tablica poglądowa z zaznaczonymi wyspami i półwyspami znajdującymi się na Jeziorze Solińskim oraz wzniesieniami: Smerek (1222 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.), Trohaniec 9939 m n.p.m.), Magóra Łomiańska (1016 m n.p.m.) oraz pasmami górskimi i połoninami: Caryńską (1297 m n.p.m.) i Wetlińską (1255 m n.p.m.).
Zapora znajdująca się na terenie Zalewu Solińskiego jest największą zaporą w Polsce. Jest to jednocześnie elektrownia wodna, której nazwa brzmi Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. W 2015 roku na jednej ze ścian wykonany został mural autorstwa Przemysława Truścińskiego. Przedstawia zwierzęta, które można spotkać w Bieszczadach.
Jezioro ma powierzchnię przekraczającą ponad 20 kilometrów kwadratowych i jest największym zbiornikiem w Polsce pod względem pojemności. Dzięki bardzo dobrze rozbudowanej linii brzegowej, przekraczającej ponad 160 kilometrów, powstało bardzo dużo punktów rekreacyjnych, usługowych oraz gastronomicznych. Na jeziorze, ze względu na jego powierzchnię oraz ukształtowanie i sprzyjające warunki, bardzo często można spotkać osoby uprawiające windsurfing czy kitesurfing.
To przystań tuż przy Zaporze Solińskiej. Wypływają stąd statki, którymi można zwiedzić prawie wszystkie zakątki jeziora. W rejsach mogą uczestniczyć również osoby niepełnosprawne.
Ustrzyki Dolne oddalone są zaledwie 15 km od Polańczyka. Muzeum Młynarstwa i Wsi położone jest przy ul. Fabrycznej 12. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poznać całe wyposażenie, jakie używane było w dawnych czasach do czyszczenia oraz mielenia zboża. W muzeum zobaczyć również możemy maszyny epoki pary i początków elektryczności. Na terenie muzeum działa również restauracja, gdzie skosztować można lokalnej kuchni.
Zgromadzone są tu eksponaty związane z życiem i gospodarką dawnych mieszkańców Soliny i okolic. Są stare fotografie, dokumenty, stroje czy narzędzia. Miejsce idealne dla pasjonatów historii oraz kultury.
Miejscowość oddalona jest od Polańczyka o 24 km. Zobaczyć tu możemy Zamek Kmitów, Rynek z XIX-wiecznym ratuszem, XVI-wieczny kościół Nawiedzenia NMP, poradziecki Zespół Umocnień Nadsańskich i Tajemniczy Kurhan, czyli kopiec żołnierzy króla szwedzkiego. Można go znaleźć niedaleko mostu nad rzeką San. W Lesku znajduje się cmentarz wojskowy, na którym pochowano żołnierzy poległych w tym rejonie w okresie I wojny światowej. Na uwagę zasługuje też dawna Świątynia Ormiańska na pl. Konstytucji 3-go Maja.
Przed II wojną światową Lesko było zamieszkiwane przez Żydów. Pozostała po nich XVI-wieczna synagoga. Obecnie mieści się w niej wystawa przedstawiająca życie i modlitwy Żydów. Tuż obok Synagogi znajduje się jeden z najcenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Najstarszy grób pochodzi tu z pierwszej połowy XVI wieku.
Zwiedzając Lesko nie można pominąć Kamienia Leskiego. To pomnik nieożywionej przyrody. Niedaleko kirkutu (cmentarza żydowskiego) znajdują się źródła wody mineralnej. To słabo zmineralizowane wody siarczkowe.
W Polańczyku znajduje się wiele ścieżek spacerowych, które można wykorzystać do marszu z kijkami. Najpopularniejsze są trzy z nich: ścieżka spacerowa „Perła Polańczyka”, ścieżka spacerowa „Cypel Polańczyka” oraz ścieżka spacerowa „Zielone wzgórza nad Soliną”. Turyści oraz kuracjusze często też wybierają ścieżkę, która biegnie dookoła miejscowości.
Warto wybrać się rowerem w plener. Można też skorzystać z jednej z wyznaczonych tras rowerowych:
Zapraszamy wkrótce!