Piwniczna Zdrój

Piwniczna-Zdrój leży w powiecie nowosądeckim, na południu Polski. Miasteczko położone jest po obu stronach rzeki Poprad płynącej w Beskidzie Sądeckim. Poprad oddziela dzielnicę uzdrowiskową od reszty miasteczka. Piwniczna od zachodu graniczy z gminą Szczawnica, od północnego-zachodu z gminą Rytro. To również bardzo znane górskie kurorty. Południowa granica gminy jest jednocześnie granicą państwową ze Słowacją. Drogowe przejście graniczne znajduje się w Mnisku n/Popradem.

Piwniczna znajduje się pod wpływem klimatu górskiego, umiarkowanie bodźcowego, łagodzonego przez zalesione lasami iglastymi zbocza gór otaczających dolinę. Niekorzystną cechą położenia Piwnicznej w dolinie jest niedobór energii słonecznej, a także słabe przewietrzanie terenu. Na dnie doliny, w chłodnej porze roku, często występują mgły i inwersje termiczne, zalega także chłodne powietrze spływające z gór. Piwniczna leży na wzgórzach, najwyższe z nich to Eliaszówka (1023 m n.p.m.), Niemcowa (963 m n.p.m.), Granica (715 m n.p.m.) i Kicarz (703 m n.p.m.).

W Piwnicznej występują naturalne lecznicze wody mineralne, nazywane „kwaśnymi wodami”. Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezu i wapnia. mają działanie neutralizujące sok żołądkowy, a powstający w wyniku reakcji chlorek wapnia działa przeciwzapalnie. Dobroczynnie działa też dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie. Woda mineralna Piwniczanka dostępna jest w pijalniach przy ul. Zdrojowej.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Ujęcia wody mineralnej

Woda podziemna z wypływu „Julian” w Wierchomli jest wysokozmineralizowana o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym. 

Wskazana jest do picia przy: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, zaparciach, skazie moczanowej, cukrzycy i kamicy nerkowej.

Woda podziemna z wypływu „Łomniczanka” w Łomnicy Zdroju to woda kwasowęglowa, wysokozmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym.

Wskazana jest do picia przy: przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaparciach.

Woda podziemna z wypływu „Stefan” w Łomnicy Zdroju to woda wysokozmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym.

Wskazana jest do picia przy: przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaparciach.

Woda podziemna z wypływu „Wierchomlanka” w Wierchomli to woda wysokozmineralizowana, żelazisto-kwasowęglowa, o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym.

Wskazana jest do picia przy: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, zaparciach, skazie moczanowej, cukrzycy, kamicy nerkowej, anemii i w stanach rekonwalescencji.

Woda podziemna z wypływu „Zdrój” w Wierchomli jest wodą wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniowo-magnezowym.

Wskazana jest do picia przy: przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii i zatruciu metalami ciężkimi.

Tu warto być

Park Zdrojowy jest niewielki, ale urokliwy. Znajduje się w uzdrowiskowej części Piwnicznej, w dzielnicy Zawodzie. W parku znajduje się pijalnia wód mineralnych – Pijalnia Artystyczna. Jest ona nie tylko miejscem, w którym można się napić Piwniczanki, ale także odbywają się tu wystawy, koncerty, przedstawienia itp. Obok pijalni stoi amfiteatr wykorzystywany do koncertów plenerowych.

To obiekt rekreacyjny działający od czerwca do września. Jest tu duży basen zewnętrzny, dwie zjeżdżalnie, masaże wodne oraz inne atrakcje, basen kryty, wanna z hydromasażem i sauna. Od grudnia do marca zaś działa tu lodowisko oraz wypożyczalnia łyżew.

Od czasów lokacji miasta zachował się prawie niezmieniony układ urbanistyczny z czworobocznym Rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. W zachodniej pierzei rynku znajduje się Ratusz. Na środku Rynku jest zabytkowa cysterna z 1913 r. Kamienice pochodzą z XIX wieku. W Rynku mieści się także Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Wewnątrz wiele eksponatów etnograficznych – stroje, instrumenty muzyczne, sprzęty domowe i gospodarskie, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, wytwory twórców ludowych. Można zobaczyć pamiątki z czasów powstania styczniowego, I i II wojny światowej, fotokopie i reprodukcje archiwalnych dokumentów, m.in. aktu lokacyjnego. Jest też kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego, m.in. narty z XVIII w. i narta podarowana przez Adama Małysza.

Wybudowany pod koniec XIX w. W wieży znajduje się dzwon z 1523 r. Wewnątrz cenne ceramiczne stacje Drogi Krzyżowej, pochodzące z Wiednia. W prezbiterium obraz pędzla Bolesława Barbackiego” Św. Józef z Dzieciątkiem”.

Zabytek z charakterystycznymi szachulcowymi ścianami (drewniana rama wypełniona gliną). Stoi przy ul. Gąsiorowskiego 2.

Długa połemkowska wieś z cerkwią z 1821 r. Znajduje się w pobliżu Piwnicznej. Są tu liczne ujęcia wody mineralnej.

Znajduje się na szczycie Eliaszówki.

Urządzony na zboczach wzgórza o tej samej nazwie. Warto przyjść tu z uwagi na ścieżki rekreacyjne, które prowadzą do aranżacji nawiązujących do II wojny światowej. Drewniane konstrukcje imitują okopy, a tablice informują o ciekawostkach na temat przebiegu działań wojennych w tej okolicy, broni używanej przez wojskowych i funkcji jaką pełniły tu okopy. Zaraz obok nich stoi niewysoka, wieża widokowa. Inna ścieżka prowadzi na taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na dolinę potoku Czercz i Dolinę Popradu.

Znajduje się przy ulicy Gąsiorowskiego 12. Stąd rozpoczynają się spływy tratwami Doliną Popradu. Trasa ma 10 km długości i wiedzie do Rytra. Spływy są organizowane od kwietnia do października. Dawniej tą trasą flisacy spławiali drewno.

Na szczyt wiedzie szlak z centrum miasta przez Mały Kicarz i Przełęcz Siodło. Ze szczytu można podziwiać Poprad, który w rejonie Kicarza tworzy swój największy przełom. Z góry widać również panoramę Piwnicznej-Zdroju. Na szczycie Kicarza umieszczono wieżę przekaźnikową.

Niewielki, ale wart zobaczenia. Położony w części miasta zwanej Kosarzyska. Zbudowany jest z kamiennych bloków. Prowadzi do niego bulwar spacerowy. W czasie II wojny światowej wiódł tędy szlak kurierów z Warszawy do Budapesztu. Kierując się od wodospadu w stronę Suchej Doliny, można dotrzeć do pomnika upamiętniającego kurierów, łączników i przewodników oraz ludzi, którzy udzielali im schronienia.

Rytro znajduje się o ok. 8 km od Piwnicznej. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Zachowała się wieża i resztka murów. Z góry roztacza się piękny widok na Dolinę Popradu. Zamek ten pojawia się w powieści „Rogaś z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej.

Oferty dla seniora

BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER

PIWNICZNA ZDRÓJ – AKTYWNE ŚWIĘTA

• od 1540 zł/os.
• BOŻE NARODZENIE
• 5 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• Kolacja Wigilijna
• korzystanie ze strefy basenowej w wyznaczonych porach
• ognisko z kapelą góralską
• świąteczny spacer do Piwnicznej-Zdrój

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny